POSSESSOR

CICHA REWOLUCJA: PAŃSTWO, SPOŁECZEŃSTWO I KANADYJSKI HORROR /
The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.

CICHA REWOLUCJA: PAŃSTWO, SPOŁECZEŃSTWO I KANADYJSKI HORROR /
The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film

Rating: 3.3 / 5 (78 głosów)

  •   # dokumenty / kanadyjski horror / historia / klasyka / David Cronenberg / Siostry Soska / William Fruet / lata 60. / lata 70. / lata 80. / Polska premiera
  •   FILM dostępny w dn. 1-14 grudnia 2020.
  •   Prosimy zaplanować seans tak, by go zakończyć najpóźniej 14.12.2020 o g. 23:59.

Opis

Społeczne dreszcze i kulturowa wściekłość

 

Kanada może kojarzyć się przede wszystkim z niskimi temperaturami, syropem klonowym oraz Królewską Policją Konną. Zwolennicy mocnych wrażeń zapewne kojarzą także Justina Biebera czy Ryana Goslinga. Dla miłośników kina grozy, Kanada to jednak przede wszystkim ojczyzna „Pomiotu”, „Zdjęć Ginger”, „Wściekłości”, „Dreszczy” czy „Skanerów”. Film dokumentalny w reżyserii Phillipa Escotta oraz Xaviera Mendika zabiera nas w podróż przez historię kanadyjskiego kina grozy, aby pokazać, co wpłynęło na jego rozwój oraz kształt od lat 60. do dzisiaj. Producenci, twórcy oraz ludzie związani z kinem przybliżają jaki wpływ na kinową grozę miały przemiany społeczne, polityczne i kulturowe w różnych częściach kraju.

Ci, którzy obawiają się uniwersyteckiego wykładu na temat historii Kanady – nie lękajcie się! „Cicha Rewolucja: państwo, społeczeństwo i kanadyjski horror” to przede wszystkim interesujący materiał na temat kina grozy. Omawiane są tu kultowe produkcje słynnego Davida Cronenberga czy Williama Frueta. W drugiej części filmu poznamy natomiast współczesne kanadyjskie reżyserki, takie jak Siostry Soska, Nyla Innuksuk czy Gigi Saul Guerrero, które dziś mieszają w kanadyjskim horrorze i definiują go na nowo, poruszając w swoich dziełach kwestie płci, seksualności oraz tożsamości narodowej.

 

reżyseria: Phillip Escott, Xavier Mendik
scenariusz: Ernest Mathijs, Xavier Mendik

obsada: Pierre David, Gregory Dunning, Mark Irwin, Jean LaFleur, Don Carmody i inni
zdjęcia: Jim Kunz
montaż: Jamie Hilton
muzyka: Darryl Mcsporran
język: angielski, francuski
napisy: polskie

Zdjęcia

Komentarze

Przy tym filmie trzeba…

Przy tym filmie trzeba siedzieć z notatnikiem i zapisywać kolejne tytuły, które warto nadrobić

 

Ostrzegam. Cały film…

Ostrzegam.

Cały film gadających głów i po kilka sekund z wspominanych produkcji (zapewne przez niski budżet produkcji). Dobre jako wykład, słabe jako dokument. Szkoda, liczyłam na więcej.

bardzo dobry dokument. …

bardzo dobry dokument.

mnóstwo informacji i podane w interesujący sposób. Twórcy nie wymieniają jedynie kolejnych faktów o kanadyjskim kinie, lecz pokazują wpływ zmian społecznych i kulturowych na filmy (i w drugą stronę -  wpływ filmów na społeczeństwo)

sporo o rewolucji obyczajowej w latach 60' i jej skutkach/kontynuacji we współczesności