POSSESSOR

NA WIARĘ. "EGZORCYSTA" WILLIAMA FRIEDKINA /
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.
W usłudze standardowej
pozostało: 85%

NA WIARĘ. "EGZORCYSTA" WILLIAMA FRIEDKINA /
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Rating: 4.2 / 5 (88 głosów)

  •   # dokumenty / "Egzorcysta" / okultyzm / horror satanistyczny / film kultowy / demony / krucyfiks / opętanie / czyste zło
  •   FILM dostępny w dn. 1-14 grudnia 2020.
  •   Prosimy zaplanować seans tak, by go zakończyć najpóźniej 14.12.2020 o g. 23:59.

Opis

Jak powstawał klasyk horroru „Egzorcysta”? Nikt lepiej tego nie opowie jak sam reżyser – William Friedkin, który dwa lata przed „Egzorcystą” (1973) otrzymał Oscara za „Francuskiego łącznika”. Proces powstania filmu, który zrewolucjonizował gatunek horroru, jawi nam się z opowiadania reżysera jakby wiedziony tajemną ręką. – Filmy są o tajemnicy przeznaczenia lub o tajemnicy wiary – mówi Friedkin, wskazując na „Egzorcystę” jako przykład drugiego rodzaju.

Niesamowite historie związane z procesem twórczym, zbiegi okoliczności na planie i poza planem filmu są przedstawiane przez reżysera w dramatyczny sposób. Zaczynamy wierzyć, że sam film został opętany. Liczne fragmenty „Egzorcysty” są nie tylko ilustracją tej swoistej lekcji o gatunku horroru, ale otrzymują nowy wymiar dzięki interpretacji mistrza. – Nie mogę obronić tej sceny, jest niewiarygodna – mówi reżyser, omawiając koniec filmu, w którym opętany ksiądz Karras popełnia samobójstwo, aby tym samym zabić w sobie złego ducha. Co to oznacza? Może to następny element mitologii „Egzorcysty”?

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Venice Film Festival 2019

 

reżyseria: Alexandre O. Philippe
scenariusz: Alexandre O. Philippe

obsada: William Friedkin
zdjęcia: Robert Muratore
montaż: David Lawrence
muzyka: Jon Hegel, Anthony Weeden
język: angielski
napisy: polskie

Zdjęcia