POSSESSOR

Nagroda Final Girl

NAGRODA FINAL GIRL

 
Nagroda Final Girl to nowe wyróżnienie na festiwalu, przyznawane najlepszej, najciekawszej i najfajniejszej filmowej bohaterce Splat!FilmFest 2020, przyznawane przez fantastyczne osoby z branży filmowej, kulturalnej i rozrywkowej.

Wśród filmów konkursowych znalazło się 5 produkcji: „Wysoki Przypływ” (reż. Verónica Chen), „Kolacja po amerykańsku” (reż. Adam Carter Rehmeier), „Gonitwa” (reż. Emre Akay), „Jumbo” (reż. Zoé Wittock), oraz „Intruz” (reż. Natalia Meta).
Faworytką i zwyciężczynią konkursu została Patty (w tej roli doskonała Emily Skeggs) z "Kolacji po amerykańsku"!

Za bohaterkę, która ma gdzieś wszystkie przeciwności i odważnie, nawet jeśli niekonwencjonalnie, idzie po swoje. Za energię, bezkompromisowość i poetycki bunt. Za niezwykły głos - dosłownie i w przenośni. Kiedy Patty się śmieje, to śmieje się z nią cały świat, kiedy bierze sprawy w swoje ręce - wszyscy powinni się bać! [Agnieszka Pisarek, Sfilmowani]

Brawo dla bohaterki, która pozostając sobą dociera do miejsca, w którym nikt już nie będzie jej mówił, co ma robić, jak ma wyglądać i jaka ma być. Brawo Patty! Punk’s not dead! [Katarzyna Borowiecka, POPcast. Podcast o popkulturze]

Punkowa energia filmu udziela się widzowi i z czasem coraz bardziej kibicuje bohaterce, która znajduje siłę w swojej inności. A do tego niepoprawna komedia romantyczna, po której masz ochotę nakopać złym tego świata 😊 [Katarzyna Orysiak-Marrison, Gutek Film]

Komedia romantyczna w wersji alternatywnej. Doskonale rozpisane główne role, które budzą cały wachlarz emocji. Mimo zamierzonej „dziwności” filmu, są momenty, które pozwalają nam wczuć się w losy Simona i Patty. Ta ostatnia zaś w świecie, w którym chciałbym żyć, zostałaby ikoną wszystkich dzieciaków, które były lub są popychadłami, z których wszyscy się śmieją. [Patryk Chilewicz, Vogule Poland]

 

FILMY KONKURSOWE:

WYSOKI PRZYPŁYW

KOLACJA PO AMERYKAŃSKU

GONITWA

JUMBO

INTRUZ
 

W skład Jury wchodzą następujące Final Girls:

Katarzyna Borowiecka

Patryk Chilewicz

Diana Dąbrowska

Magdalena Gorgol-Rzepecka

Marta Górna

Kaja Klimek

Madam

Marta Weronika Najman

Katarzyna Orysiak-Marrison

Agnieszka Pisarek

Monika Stolat

 

Borowiecka

Katarzyna Borowiecka
Dziennikarka (głównie) filmowa. W radiowej Trójce, gdzie przygotowywała między innymi nagrodzoną MediaTORem audycję ABCpopkultury. W Canal+ prowadziła magazyn Aktualności Filmowe. Na YouTube jest gospodynią Netflix Studio. Prowadzi autorski POPcast. Podcast o popkulturze. Wkrótce wraca do radia – Radia 357.

 

Chilewicz

Patryk Chilewicz
Pisze, śpiewa, krzyczy, występuje. Jest. CEO Vogule Poland.

Instagram | Facebook | Twitter

 

Dabrowska

Diana Dąbrowska
Filmoznawczyni związana z Łodzią, krytyczka filmowa, animatorka kultury, organizatorka wielu wydarzeń i przeglądów filmowych. Publikowała na łamach Filmwebu, Miesięcznika KINO, Kultury Liberalnej, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych. W 2019 roku nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa. Na łamach polsko-włoskiego magazynu Gazzetta Italia prowadzi swoją rubrykę filmową o znamiennym tytule – "Dopóki jest kino, jest nadzieja".

 

Rzepecka

Magdalena Gorgol-Rzepecka
Kulturoznawczyni i historyczka sztuki. Absolwentka zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Beneficjentka kilku stypendiów w dziedzinie kultury i sztuki. Od początku w zespole Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, zgodnie ze swoim wykształceniem i zainteresowaniami. Menedżerka, producentka, inicjatorka i kuratorka działań w obszarze teatru i sztuki. Instruktorka dziecięcego zespołu teatralnego. W CSK pełni funkcję Kierowniczki Biura Organizacji Działań Kulturalnych. Prywatnie pasjonatka teatru, literatury czeskiej, lubelskiej kuchni regionalnej, malarstwa Marka Rothko i sztuki w przestrzeni publicznej.

 

Gorna

Marta Górna
Od blisko dekady związana z Gazetą Wyborczą. Publikowała na papierze i w sieci, również w Wysokich Obcasach i Dużym Formacie, a także Magazynie Świątecznym GW. Obecnie pracuje jako dziennikarka w dziale Kultura Gazety Wyborczej, realizuje się też jako autorka bloga Górna Ogląda. Pisze o kinie klasy B, C i pozbawionym klasy, przeprowadza też wywiady z gwiazdami ery VHS. Jej największą pasją są aktorki kina klasy B.

 

Klimek

Kaja Klimek Kajutex
Edukatorka, tłumaczka oraz krytyczka filmowa i popkulturowa. Absolwentka dziennikarstwa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi zajęcia poświęcone filmowi i popkulturze na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim oraz warszawską Akademię Filmu Dokumentalnego przy Festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Stale współpracuje z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej i Filmoteką Szkolną. Obecnie prowadzi program "Seriaale" na TVN Fabuła – pierwszy telewizyjny program w Polsce w całości poświęcony serialom.

 

Madam

Madam
Wydaję się gburowaty, ale tak naprawdę po prostu nie lubi ludzi. Dlatego właśnie gra imprezy. Ma słabość do wszystkich, którzy proszą o piosenki Madonny. Autor fanpejdża "Muzyka zła i jeszcze gorsza", redaktor "Vogule Poland", didżej cyklów imprez "Winda do nieba" i "Aleja gwiazd" oraz jedna z najzabawniejszych osób na świecie.

Instagram | Facebook | Twitter

 

Najman

Marta Weronika Najman
Jedyny żeński pierwiastek na kanale dyskusyjnym Napisy Końcowe i współprowadząca serię Ikony Horroru. Kiedy nie rozmawia o filmach, gra w gry albo nagrywa sesję RPG pod marką Spalmy to! W kinie lubi zarówno te produkcje, które sprawiają, że robi się cieplej na serduszku, jak i ryjącą banię psychodelę. W horrorach kocha równie mocno "Koszmar z ulicy Wiązów", co "Midsommar". Prywatnie – hoduje Pusheeny.

 

Marrison

Katarzyna Orysiak-Marrison
Dyrektorka promocji w Gutek Film, od ponad 12 lat związana z branżą dystrybucji filmowej. W przeszłości produkowała i odpowiadała za program Tygodnia Kina Hiszpańskiego i Festiwalu Filmy Świata Ale Kino+, pracowała też przy Warszawskim Festiwalu Filmowym. Od lat wierna kinu latynoamerykańskiemu. Woli sale kinowe od seansów online, pełne metraże od seriali, wczesne poranki od późnych wieczorów i herbatę od kawy. Poza tym piecze chleb, ćwiczy jogę, jeździ na rowerze i robi na drutach, czyli uprawia standardowe hobby czasów pandemii i społecznego dystansu.

 

Pisarek

Agnieszka Pisarek
Filmoznawczyni, krytyczka i edukatorka filmowa. Współpracowała z wieloma instytucjami kultury, redakcjami, festiwalami i konkursami filmowymi oraz placówkami oświatowymi, prowadząc zajęcia z zakresu sztuki i marketingu na różnych etapach kształcenia. W latach 2010–2016 realizowała spektakle teatralne jako reżyserka i instruktorka teatrów młodzieżowych i amatorskich. Od 2016 roku współtwórczyni treści na kanale Sfilmowani.

 

Stolat

Monika Stolat
Dyrektorka Splat!FilmFest, autorka cyklu Filmy Najlepsze z Najgorszych, kuratorka Kina CSK w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.