POSSESSOR

POST MORTEM /
Post Mortem

Strona archiwalna
Ten film nie jest już dostępny z powodu zakończenia licencji.
W usłudze standardowej
pozostało: 82%

POST MORTEM /
Post Mortem

Rating: 3.4 / 5 (161 głosów)

  •   # strach i terror / wojna / duchy / mała wioska / trupy / śmierć / zaświaty / napięcie / klimat
  •   FILM dostępny w dn. 1-14 grudnia 2020.
  •   Prosimy zaplanować seans tak, by go zakończyć najpóźniej 14.12.2020 o g. 23:59.

Opis

Węgierska wścieklizna duchów

 

Jest rok 1918. Tomás to młody mężczyzna zajmujący się fotografią pośmiertną. Obiektyw jego aparatu przynosi namiastkę ukojenia zrozpaczonym rodzinom. Wspólne zdjęcie z przedwcześnie utraconą córką może i jest mroczną pamiątką, jednak czasem jedyną, na jaką można sobie pozwolić. Praca w towarzystwie nieboszczyków wielu mogłaby poważnie zaszkodzić, jednak Tomás już raz przeżył bliskie spotkanie z ponurą kostuchą – na froncie I wojny światowej. Leżąc bez tchu w zbiorowej mogile, zamiast światełka na końcu tunelu dostrzegł twarz tajemniczej dziewczynki. Gdy pewnego dnia znajome oblicze pojawia się w jego pracowni, za wszelką cenę stara się nawiązać z nią kontakt. Młodziutka Anna prosi go o przyjazd do jej rodzinnej wioski, zdziesiątkowanej przez wojnę i hiszpańską grypę. Mężczyzna zgadza się bez zastanowienia. Nie wie jednak jeszcze, że miejsce to prześladują duchy – wściekłe, okrutne i nieznające litości.

„Post Mortem” jest klimatycznym horrorem rozgrywającym się w węgierskiej wiosce na odludziu. Zimowa aura, wyczuwalna obecność śmierci, niejasna tajemnica oraz solidnie wkurzone upiory tworzą naprawdę intrygującą mieszankę. Stojący za kamerą Péter Bergendy łączy w sobie surowy klimat horroru ludowego z licznymi klasycznymi rozwiązaniami. Reżyser straszy nas już od pierwszych minut, a z każdą sceną zagęszcza atmosferę. Natomiast przyzwane przez niego duchy nie mają nic wspólnego z subtelnymi wiktoriańskimi damami, które zwykły trzaskać okiennicami, pojawiać się w lustrach i wyskakiwać z szaf. To bezwzględne i aroganckie bydlaki, które rzucają miejscowymi po całej wiosce, bawią się zwłokami i psują każde zdjęcie. Czy można wyobrazić sobie bardziej intrygujące mrugnięcie okiem do miłośników opowieści o duchach?

 

ŚWIATOWA PREMIERA: Warsaw IFF 2020 & Sitges IFF 2020

 

reżyseria: Péter Bergendy
scenariusz: Piros Zánkay

obsada: Viktor Klem, Fruzsina Hais, Judit Schell i inni
zdjęcia: András Nagy
montaż: István Király
muzyka: Attila Pacsay
język: węgierski
napisy: polskie

Zdjęcia

Komentarze

wspaniały film. przywołujący…

wspaniały film. przywołujący wspomnienia. i z Węgier.to dodatkowa niespodzianka na plus.

Nie było źle, ale chaos w…

Nie było źle, ale chaos w drugiej połowie filmu jest wręcz nie do opisania. Chyba zabrakło trochę pomysłu na ten film.

Wielki zawód, w dodatku dość…

Wielki zawód, w dodatku dość irytujący. Niespójny; odliczałem wręcz czas do końca filmu. Dałbym 3/10 , ale ostatecznie idzie 4 z uwagi na końcowe sceny z Tomasem po drugiej stronie.

Świetny setting i…

Świetny setting i rewelacyjne zdjęcia zostały zniszczeone przez chaotyczny montaż, oczywiste i zbędne dialogi oraz brak konsekwecji działań postaci.